Calendar

Boys Sport
Fifth Form
First Form
Fourth Form
Girls Sport
Lower Sixth
Old Reedonians
Second Form
Staff
Term Dates
Third Form
Upper Sixth
Whole School Calendar

No events match your search criteria. Please extend your search (week/month/year) or revisit your filter requests.

Sunday, 08 April

00:00 - 01:00   6th Form Spanish Trip to Salamanca departs
00:00 - 01:00   CCF Trip to Cyprus departs

Monday, 09 April

15:00 - 16:00   Planning Committee Meeting

Thursday, 12 April

00:00 - 01:00   6th Form Spanish Trip to Salamanca returns
08:00 - 09:00   Silver DofE Expedition departs

Saturday, 14 April

00:00 - 01:00   CCF Trip to Cyprus returns
17:00 - 18:00   Silver DofE Expedition returns

Sunday, 15 April

09:00 - 10:00   Golf: Luffenham Heath tournament departs, Luffenham and Woodhall Spa

Monday, 16 April

09:00 - 10:00   A Level German Mock Examination
09:00 - 10:00   A Level Spanish Mock Examination
10:00 - 11:00   GCSE French Revision Session
10:30 - 11:30   Tennis (H): Pre-season training for all teams
11:00 - 12:00   U6th Form EPQ Study Day
12:30 - 13:30   A Level German Revision Session
12:30 - 13:30   A Level Spanish Revision Session

Tuesday, 17 April

00:00 - 01:00   Staff INSET Day
22:00 - 23:00   Golf: Luffenham Heath tournament returns

Wednesday, 18 April

08:15 - 09:15   Term Begins: Day Pupils return
08:50 - 09:50   Headmaster's Assembly
14:00 - 15:00   Cricket (A): 1st XI, 3rd XI v Tiffin
14:00 - 15:00   Cricket (H): 2nd XI v Tiffin
14:30 - 15:30   Golf: HMC Foursomes Semi-final v St George's College, Burhill
17:30 - 18:30   Assessment Meeting
18:30 - 19:30   Tennis (H): 1st VI v Public School Old Boys
19:30 - 20:30   FORS Committee Meeting

Thursday, 19 April

09:00 - 10:00   Golf (A): Surrey Schools' Junior Championships
16:00 - 17:00   Tennis (A): Girls' Surrey League, Wimbledon High School
17:00 - 18:00   L6th Drama Trip to 'Education, Education, Education' at the Shoreditch Town Hall
17:00 - 18:00   Tennis (A): 1st VI, U15 v Eton

Friday, 20 April

08:15 - 09:15   Spelling Bee, Round 1
08:30 - 09:30   Middle School Extended Tutor Period

Saturday, 21 April

09:00 - 10:00   Athletics (A): U18 Girls at St Mary's, Ascot
09:30 - 10:30   Cricket (H): U13A, U13B, U12A, U12B practice
11:00 - 12:00   Cricket (A): 1st XI v St John's, Leatherhead
14:00 - 15:00   Cricket (A): 3rd XI, U14A, U14B v St John's, Leatherhead
14:00 - 15:00   Cricket (H): 2nd XI, U15A, U15B, U15C, U14C v St John's, Leatherhead

Sunday, 22 April

00:00 - 01:00   Sunday Trip: AJW
10:00 - 11:00   GreenPower Racing Test Day
18:00 - 19:00   Foundationers & Benefactors Reception
19:00 - 20:00   Foundationers & Benefactors Chapel Service

Monday, 23 April

08:30 - 09:30   Assembly: OR Harry Back - visiting speaker
11:30 - 12:30   Launch Car Challenge Final, Sports Hall
16:30 - 17:30   Tennis (H): Girls 1st VI, Aberdare Cup
17:30 - 18:30   Housemasters' Meeting

Tuesday, 24 April

08:15 - 09:15   Spelling Bee, Round 2
13:30 - 14:30   Summer Concert Rehearsals
16:00 - 17:00   Golf (A): ISGA Junior League, Burhill
16:00 - 17:00   Swimming (H): Gala v Eton College
16:15 - 17:15   Tennis (H): Surrey League U15 v Grey Court School
17:00 - 18:00   U6th Form English Trip to Royal Institution: Ethical Gene Editing
19:30 - 20:30   Summer Concert at St Martin of Tours Church, Epsom

Wednesday, 25 April

08:15 - 09:15   OR Presentation to U6th Form, Sixth Form Lecture Theatre
09:30 - 10:30   Tennis (A): U18, U16, U15, U13, U12, Surrey Festival
14:00 - 15:00   Cricket (A): 4th XI v Hampton
14:00 - 15:00   Golf (A): Match v King's School Canterbury, Royal St George's
14:30 - 15:30   Tennis (H): Girls 1st VI, 2nd VI v KCS, Wimbledon
16:00 - 17:00   Cafe Lingua Spanish: Showing of 'Julieta'
20:00 - 21:00   FORS & ParentLink Evening

Thursday, 26 April

00:00 - 01:00   2nd Form English: RSC's streamed performance of 'Macbeth'
09:00 - 10:00   L6th Form Drama Coursework Preparation
09:30 - 10:30   Tennis (A): U18 Girls, Surrey Festival
10:00 - 11:00   UKMT Junior Maths Challenge
13:00 - 14:00   4th Form Drama Practical Examination Preparation, Assembly Hall
13:00 - 14:00   Athletics (A): U18 Girls, U18, U16, U15 Achilles Relay, Oxford
16:15 - 17:15   Tennis (A): U13B, U15A v St George's
19:00 - 20:00   L6th and 4th Form Drama Performances, Assembly Hall

Friday, 27 April

08:30 - 09:30   3rd and 4th Form Year Group Meetings
08:30 - 09:30   5th Form Progress Discussion with Tutors
12:50 - 13:50   MFL French Bungee
16:00 - 17:00   Kemp Cup: The Close House Chess Competition
16:00 - 17:00   Tennis (H): Senior House Tennis Competition
18:30 - 19:30   Final Toastmasters Dinner

Saturday, 28 April

09:30 - 10:30   Cricket (A): 3rd XI, U15C, U14D v KCS, Wimbledon
09:30 - 10:30   Cricket (A): U13A, U13B v Northcote Lodge
09:30 - 10:30   Cricket (H): 4th XI, U15B, U14C v KCS, Wimbledon
09:30 - 10:30   Cricket (H): U12A, U12B v Northcote Lodge
11:00 - 12:00   Cricket (H): 1st XI v KCS, Wimbledon
11:00 - 12:00   Cricket: (A): 2nd XI v KCS, Wimbledon
14:00 - 15:00   Cricket (A): U14A v KCS, Wimbledon
14:00 - 15:00   Cricket (H): U15A, U14B v KCS, Wimbledon
14:00 - 15:00   Tennis (A): U15, U14 Independent Schools' League
14:00 - 15:00   Tennis (H): U18 Independent Schools' League

Sunday, 29 April

00:00 - 01:00   Sunday Trip: IAC
12:00 - 13:00   Cricket (A): 1st XI Independent Schools' National T20 Competition

Monday, 30 April

11:30 - 12:30   3rd Form CPHSE Talk: Sex and Relationships, Sixth Form Lecture Theatre
11:30 - 12:30   Risk Management Committee Meeting
16:00 - 17:00   Cricket (H): Surrey Cup, U12A v St John's, Leatherhead
18:00 - 19:00   Spelling Bee Final

Tuesday, 01 May

00:00 - 01:00   iGCSE History Study Day
08:30 - 09:30   A Level Graphic Communication & Photography Examination
08:50 - 09:50   1st Form Geography Trip to Arbrook Common
13:35 - 14:35   5th Form CPHSE Presentation: 'Festivals, Fun and Partying Problems', Sixth Form Lecture Theatre
16:00 - 17:00   Cafe Lingua French: Showing of French Film
16:00 - 17:00   Heads of Department Meeting
16:15 - 17:15   Tennis (H): Surrey League U13 v KCS Junior School
16:15 - 17:15   Tennis (H): Surrey League U15, U12 v Claremont Fan Court
18:00 - 19:00   CPHSE Parents' Twilight Presentation: 'Festivals, Fun and Partying Problems'

Wednesday, 02 May

08:30 - 09:30   A Level Graphic Communication & Photography Examinations
09:00 - 10:00   iGCSE History Examination
12:50 - 13:50   MFL Spanish Bungee
14:00 - 15:00   Cricket (A): 4th XI v Christ's Hospital
14:30 - 15:30   Tennis (H): Surrey League 1st VI v Harrodian
14:30 - 15:30   Tennis (H): U18 Girls v Kingston Grammar School
15:45 - 16:45   Golf (A): Seniors v American School, Burhill
18:30 - 19:30   3rd Form Options Evening

Thursday, 03 May

00:00 - 01:00   GCSE Spanish Oral Examinations
08:30 - 09:30   A Level Graphic Communication & Photography Examinations
16:00 - 17:00   Cricket (H): Surrey Cup, U14 v Reigate Grammar
16:00 - 17:00   Golf (A): ISGA Junior League, Burhill
16:30 - 17:30   Tennis (A): U15B v Wilson
18:00 - 19:00   Memorial Service & Reception for OR Hylke van Slooten
18:00 - 19:00   The Great Philosophy Film Night, Sixth Form Lecture Theatre

Friday, 04 May

00:00 - 01:00   GCSE German Oral Examinations
00:00 - 01:00   Mufti Day: Princess Alice Hospice
08:30 - 09:30   3rd Form Progress Discussion with Tutors
08:30 - 09:30   4th and 5th Form Year Group Meetings
16:00 - 17:00   Blathwayt Charity Colour Run
16:15 - 17:15   Tennis (H): Surrey League U14, U12 v Harrodian School
19:00 - 20:00   Capel Dinner

Saturday, 05 May

09:30 - 10:30   Cricket (A): U12A, U12B v Caterham School
09:30 - 10:30   Cricket (H): 4th XI v Whitgift
09:30 - 10:30   Cricket (H): U13A, U13B v Caterham School
11:30 - 12:30   Cricket (A): 1st XI v The King's School, Canterbury
14:00 - 15:00   Cricket (A): 3rd XI, U15A, U15B, U14C v The King's School, Canterbury
14:00 - 15:00   Cricket (H): 2nd XI, U14A, U14B v The King's School, Canterbury

Sunday, 06 May

00:00 - 01:00   Sunday Trip: MCV
Add this to my Calendar

Location

ViewHide